Odkrýváme příběhy statečných četníků v Terezíně.

Vítejte na webových stránkách Terezínských četníků, organizace zaměřené na ochranu a uchování historie československého četnictva. Společně pracujeme na důležitém cíli - zachování památky na statečné muže, kteří sloužili v této úctyhodné organizaci.

Jsme dobrovolná skupina lidí, kteří se věnují studiu a propagaci historie československého četnictva v Terezíně. Snažíme se zachovat památku na četníky, kteří zde sloužili v období Protektorátu Böhmen und Mähren a být jejich hrdými následovníky.


Unikátní historie a tradice

Unikátní historie a tradice jsou důležitým dědictvím, které nám umožňuje porozumět minulosti a udržovat naše kulturní kořeny a identity.

 

Oddanost a statečnost v nelehkých časech

Oddanost a statečnost se projevují nejlépe v nelehkých časech, kdy se člověk nevzdává a bojuje za své ideály a hodnoty.

"Ochrana dědictví a paměti"

Ghetto hlídalo české četnictvo. Byla složena přibližně ze 150 až 200 mužů a formálně byla podřízena českým státním orgánům, v praxi však SS. Jeho hlavními úkoly byly: ostraha a izolace Židů od okolního světa, doprovod transportů a pracovních kolon mimo kasárna (později jen mimo ghetto), prohledávání zavazadel nově příchozích a ostraha záchytných středisek, kde byli drženi vězni, kteří porušili táborový řád. V počáteční fázi byly ve vstupním prostoru kasáren strážní místnosti.
Esesáci byli velmi opatrní při výběru četníků. Žádný četník nesměl mít příbuzné, na které se vztahovaly norimberské zákony . Četníci zvláštního oddělení se pravidelně střídali, ženatí četníci po třech měsících a svobodní četníci po šesti měsících. Četník nemohl být nasazen podruhé. Strážníci byli neustále sledováni. Úředník, který se zdál příliš měkký, byl nahrazen. Solidaritě mezi četníky a vězni by se mělo za každou cenu vyhnout. Po válce byli četníci Emil Hašek a František Drahonowský zatčeni a souzeni českým soudem; Štábní kapitán Theodor Janeček,
který kolaboroval s Němci, zemřel ve vězení 9. března 1946.
Jako velitel českého četnictva byl nadporučík Janeček vedle zástupce velitele a táborového inspektora Bergla jedním z nejobávanějších mužů v ghettu. Byl to bezskrupulózní kolaborant, vždy si dával pozor na týrání, zločiny a lidi, kteří vlastnili zakázané věci jako cigarety, peníze atd. Každou maličkost hlásil SS, mluvil pouze německy a čeští četníci se ho báli pro jeho brutalitu.
Většina těchto českých četníků se k vězňům chovala slušně, často pomáhali s jídlem nebo převáželi tajemství a před pátráním přivíraly oči. Toto neustále hlásí přeživší vězni. Výjimkou byl četnický velitel nadporučík Janeček, který byl považován za kolaboranta a úzce spolupracoval s Němci. Tento brutální muž, který hlásil Němcům každou maličkost a kterého se báli i četníci, mluvil v podstatě jen německy.
Byli četníci, kteří nejenže zůstali neutrální, ale pomáhali vězňům, kde mohli. Někteří z četníků kteří byli odkomandováni do ghetta skončily jako vězni v Malé pevnosti za pomoc vězněným Židům.

Jsme skupina, která se zaměřuje na zachování památky československého četnictva v Terezíně. Poskytujeme informace o historii četnictva v Terezíně . Naše práce je zaměřena na uchování vzpomínek na četníky a jejich důležitou roli v období od první republiky až po konec Protektorátu Böhmen und Mähren.

Život v Terezíně

Chcete nás kontaktovat?