Ghetto hlídali četníci
Ghetto hlídalo české četnictvo. Byla složena přibližně ze 150 až 200 mužů a formálně byla podřízena českým státním orgánům, v praxi však SS. Jeho hlavními úkoly byly: ostraha a izolace Židů od okolního světa, doprovod transportů a pracovních kolon mimo kasárna (později jen mimo ghetto), prohledávání zavazadel nově příchozích a ostraha záchytných středisek, kde byli drženi vězni, kteří porušili táborový řád. V počáteční fázi byly ve vstupním prostoru kasáren strážní místnosti.
Esesáci byli velmi opatrní při výběru četníků. Žádný četník nesměl mít příbuzné, na které se vztahovaly norimberské zákony. Četníci zvláštního oddělení se pravidelně střídali, ženatí četníci po třech měsících a svobodní četníci po šesti měsících. Četník nemohl být nasazen podruhé. Strážníci byli neustále sledováni. Úředník, který se zdál příliš měkký, byl nahrazen. Solidaritě mezi četníky a vězni by se mělo za každou cenu vyhnout. Po válce byli četníci Emil Hašek a František Drahonowský zatčeni a souzeni českým soudem; Štábní kapitán Theodor Janeček, který kolaboroval s Němci, zemřel ve vězení 9. března 1946.
Jako velitel českého četnictva byl nadporučík Janeček vedle zástupce velitele a táborového inspektora Bergla jedním z nejobávanějších mužů v ghettu. Byl to bezskrupulózní kolaborant, vždy si dával pozor na týrání, zločiny a lidi, kteří vlastnili zakázané věci jako cigarety, peníze atd. Každou maličkost hlásil SS, mluvil pouze německy a čeští četníci se ho báli pro jeho brutalitu.
Většina těchto českých četníků se k vězňům chovala slušně, často pomáhali s jídlem nebo převáželi tajemství a před pátráním přivíraly oči. Toto neustále hlásí přeživší vězni. Výjimkou byl četnický velitel nadporučík Janeček, který byl považován za kolaboranta a úzce spolupracoval s Němci. Tento brutální muž, který hlásil Němcům každou maličkost a kterého se báli i četníci, mluvil v podstatě jen německy.
Byli četníci, kteří nejenže zůstali neutrální, ale pomáhali vězňům, kde mohli. Někteří z četníků, kteří byli odkomandováni do ghetta skončily jako vězni v Malé pevnosti za pomoc vězněným Židům.
